Data Interpretation Questions and Answers
Data Interpretation Questions and Answers
Best English Language Book For All Bank & Government Exams Preparation

Data Interpretation Questions For Bank

Hello Aspirants, As we all know that Data Interpretation is a vital part of quantitative aptitude section for every competitive exam. Data Interpretation is the process of making sense out of a collection of data that has been processed. This collection of data present in the form of charts. (Like – Tabular Chart, Bar Chart, Pie Chart, Line Chart, Missing Data Chart, Caselet Chart, and Radar Chart). So here, In this article, we will provide different charts with some questions. These Data Interpretation Questions are important for Bank, SSC, SEBI, NABARD, RBI, LIC, and Other state exams. You can attempt these questions & boost your preparation for your examination.

In the Banking exams, Data Interpretation Questions asked in the Prelims as well as Mains exam. There are 3-4 Data Interpretation asked in the mains exam (Bank). You want to score more in the Data Interpretation section then you should practice more and more Data Interpretations questions.

Data Interpretation Questions Quiz-32

This “Data Interpretation Questions and Answers” is also important for other banking exams such as SBI PO, IBPS PO, IBPS Clerk, SBI Clerk, IBPS RRB Officer, IBPS RRB Office Assistant, IBPS SO, SBI SO and other competitive exams.


Directions: (1-5)Answer the questions based on the information given below.

The bar graph below provides information about the number of different types of T-shirts i.e. round-neck, V-neck and collar T-shirts manufactured by different T-shirt manufacturing companies in a month.

Note: Total number of T-shirts manufactured in a month = Number of round neck T-shirts manufactured in a month + Number of V-neck T-shirts manufactured in a month + Number of collar T-shirts manufactured in a month

1.The total number of round neck and V-neck t-shirts manufactured by company B is what percent of the total number of T-shirts manufactured by the same company?

A 57.28%
B 44.91%
C 41.34%
D 37.86%
E None of these
Show Correct Answers

B.44.91%

Company

Total number of T-shirts manufactured

Number of round neck T-shirts manufactured

Number of V-neck T-shirts manufactured

Number of collar T-shirts manufactured

A

1324

442

298

1324 – (442 + 298) = 584

B

1768

514

280

1768 – (514 + 280) = 974

C

1546

876

386

1546 – (876 + 386) = 284

D

1680

745

240

1680 – (745 + 240) = 695

Total

6318

2577

1204

2537

Required percentage = [(514 + 280)/1768] × 100 = 44.91%

2.Find the ratio of the number of collar T-shirts manufactured by company A to the number of collar T-shirts manufactured by company C.

A 73:36
B 154:111
C 84:41
D 146:71
E None of these
Show Correct Answers

D. 146:71

Company

Total number of T-shirts manufactured

Number of round neck T-shirts manufactured

Number of V-neck T-shirts manufactured

Number of collar T-shirts manufactured

A

1324

442

298

1324 – (442 + 298) = 584

B

1768

514

280

1768 – (514 + 280) = 974

C

1546

876

386

1546 – (876 + 386) = 284

D

1680

745

240

1680 – (745 + 240) = 695

Total

6318

2577

1204

2537

Required ratio = 584 : 284

= 146 : 71

3.Out of the total number of T-shirts manufactured by company D, the number of black colour T-shirts manufactured by company D is 30% of the total t-shirts manufactured and the ratio of black round neck, V-neck and collar T-shirts is 3:1:2 respectively then find the difference between the total number of black colour round neck and black colour collar T-shirts manufactured by company D.

A 41
B 84
C 30
D 60
E None of these
Show Correct Answers

B. 84

Company

Total number of T-shirts manufactured

Number of round neck T-shirts manufactured

Number of V-neck T-shirts manufactured

Number of collar T-shirts manufactured

A

1324

442

298

1324 – (442 + 298) = 584

B

1768

514

280

1768 – (514 + 280) = 974

C

1546

876

386

1546 – (876 + 386) = 284

D

1680

745

240

1680 – (745 + 240) = 695

Total

6318

2577

1204

2537

Total number of black colour t-shirts = 0.3 × 1680 = 504

Total number of black round neck T-shirts manufactured by company D = (3/6) × 504 = 252

Total number of black collar T-shirts manufactured by company D = (2/6) × 504 = 168

Required difference = 252 – 168 = 84

4.The total number of collar T-shirts manufactured by all the companies together was what percentage of the total number of T-shirts manufactured by all the companies together?

A 45.22%
B 32.68%
C 40.16%
D 36.78%
E None of these
Show Correct Answers

C. 40.16%

Company

Total number of T-shirts manufactured

Number of round neck T-shirts manufactured

Number of V-neck T-shirts manufactured

Number of collar T-shirts manufactured

A

1324

442

298

1324 – (442 + 298) = 584

B

1768

514

280

1768 – (514 + 280) = 974

C

1546

876

386

1546 – (876 + 386) = 284

D

1680

745

240

1680 – (745 + 240) = 695

Total

6318

2577

1204

2537

Required percentage = (2537/6318) × 100 = 40.16%

5.Find the average number of V-neck T-shirts manufactured by each company.

A 313
B 307
C 297
D 311
E None of these
Show Correct Answers

E. None of these

Company

Total number of T-shirts manufactured

Number of round neck T-shirts manufactured

Number of V-neck T-shirts manufactured

Number of collar T-shirts manufactured

A

1324

442

298

1324 – (442 + 298) = 584

B

1768

514

280

1768 – (514 + 280) = 974

C

1546

876

386

1546 – (876 + 386) = 284

D

1680

745

240

1680 – (745 + 240) = 695

Total

6318

2577

1204

2537

Required average = 1204 ÷ 4 = 301

Directions: (6-10) Answer the questions based on the information given below.

The table below provides information about the total number of employees of a company coming to the office by different means of transportation i.e. private transport and public transport. The private transport vehicle used by the employees i.e. bicycle, bike and car are parked in the company’s parking area.

Note1: One employee uses only one means of private transport to reach office.

Note2: All the employees of the company come either by public transport or private transport.

Note3: Bike and bicycle are 2 wheelers and car is a four wheeler.

Company

Total number of employees

Number of employee using public transport

Number of bicycles : Number of bikes : Number of cars

Wipro

2737

2225

12:81:35

Infosys

1876

1570

26:92:35

TCS

2345

1987

18:106:55

HCL

1978

1574

49:118:35

NTT

2454

1980

14:41:24

 

6.Find the difference between the number of vehicles parked in the parking of Infosys and the number of vehicles parked in the parking of NTT.

A 154
B 172
C 168
D 148
E None of these
Show Correct Answers

C. 168

Number of employees of Wipro using public transport = 2737 – 2225 = 512

Number of employees of Infosys using public transport = 1876 – 1570 = 306

Number of employees of TCS using public transport = 2345 – 1987 = 358

Number of employees of HCL using public transport = 1978 – 1574 = 404

Number of employees of NTT using public transport = 2454 – 1980 = 474

Since, total number of employees using private transport = total number of vehicles parked in the company’s parking.

Company

Total number of employees

Number of employee using public transport

Total number of vehicles parked in company’s parking

Wipro

2737

2225

512

Infosys

1876

1570

306

TCS

2345

1987

358

HCL

1978

1574

404

NTT

2454

1980

474

Total

11390

9336

2054

The table below shows the number of bicycles, bikes and cars parked in different company’s parking.

Company

Number of bicycles

Number of bikes

Number of cars

Wipro

(12/128)×512 = 48

(81/128) × 512 = 324

(35/128) × 512 = 140

Infosys

(26/153) × 306 = 52

(92/153) × 306 = 184

(35/153) × 306 = 70

TCS

(18/179) × 358 = 36

(106/179) × 358 = 212

(55/179) × 358 = 110

HCL

(49/202) × 404 = 98

(118/202) × 404 = 236

(35/202) × 404 = 70

NTT

(14/79) × 474 = 84

(41/79) × 474 = 246

(24/79) × 474 = 144

Total

318

1202

534

Required difference = 474 – 306 = 168

7.Find the average number of employees working in the 5 companies.

A 2304
B 2174
C 2256
D 2278
E None of these

Show Correct Answers

D. 2278

Company

Total number of employees

Number of employees using public transport

Total number of vehicles parked in company’s parking

Wipro

2737

2225

512

Infosys

1876

1570

306

TCS

2345

1987

358

HCL

1978

1574

404

NTT

2454

1980

474

Total

11390

9336

2054

The table below shows the number of bicycles, bikes and cars parked in different company’s parking.

Company

Number of bicycles

Number of bikes

Number of cars

Wipro

(12/128) × 512 = 48

(81/128) × 512 = 324

(35/128) × 512 = 140

Infosys

(26/153) × 306 = 52

(92/153) × 306 = 184

(35/153) × 306 = 70

TCS

(18/179) × 358 = 36

(106/179) × 358 = 212

(55/179) × 358 = 110

HCL

(49/202) × 404 = 98

(118/202) × 404 = 236

(35/202) × 404 = 70

NTT

(14/79) × 474 = 84

(41/79) × 474 = 246

(24/79) × 474 = 144

Total

318

1202

534

Required average = 11390 / 5 = 2278

8.Find the total number of wheels of all the bikes parked in the parking of all companies taken together.

A 2648
B 2896
C 2176
D 2456
E None of these
Show Correct Answers

E. None of these

Company

Total number of employees

Number of employees using public transport

Total number of vehicles parked in company’s parking

Wipro

2737

2225

512

Infosys

1876

1570

306

TCS

2345

1987

358

HCL

1978

1574

404

NTT

2454

1980

474

Total

11390

9336

2054

The table below shows the number of bicycles, bikes and cars parked in different company’s parking.

Company

Number of bicycles

Number of bikes

Number of cars

Wipro

(12/128) × 512 = 48

(81/128) × 512 = 324

(35/128) × 512 = 140

Infosys

(26/153) × 306 = 52

(92/153) × 306 = 184

(35/153) × 306 = 70

TCS

(18/179) × 358 = 36

(106/179) × 358 = 212

(55/179) × 358 = 110

HCL

(49/202) × 404 = 98

(118/202) × 404 = 236

(35/202) × 404 = 70

NTT

(14/79) × 474 = 84

(41/79) × 474 = 246

(24/79) × 474 = 144

Total

318

1202

534

Required total number of wheels = 1202 × 2 = 2404

9.Find the difference between the number of wheels of two wheelers parked in the parking of Wipro and the number of wheels of 4 wheelers parked in the parking of the same company.

A 172
B 184
C 148
D 154
E None of these
Show Correct Answers

B. 184

Company

Total number of employees

Number of employees using public transport

Total number of vehicles parked in company’s parking

Wipro

2737

2225

512

Infosys

1876

1570

306

TCS

2345

1987

358

HCL

1978

1574

404

NTT

2454

1980

474

Total

11390

9336

2054

The table below shows the number of bicycles, bikes and cars parked in different company’s parking.

Company

Number of bicycles

Number of bikes

Number of cars

Wipro

(12/128) × 512 = 48

(81/128) × 512 = 324

(35/128) × 512 = 140

Infosys

(26/153) × 306 = 52

(92/153) × 306 = 184

(35/153) × 306 = 70

TCS

(18/179) × 358 = 36

(106/179) × 358 = 212

(55/179) × 358 = 110

HCL

(49/202) × 404 = 98

(118/202) × 404 = 236

(35/202) × 404 = 70

NTT

(14/79) × 474 = 84

(41/79) × 474 = 246

(24/79) × 474 = 144

Total

318

1202

534

Total number of wheels of two wheelers parked in the parking of Wipro = (48 + 324) × 2 = 744

Total number of wheels of four wheelers parked in the parking of Wipro = 140 × 4 = 560

Required difference = 744 – 560 = 184

10.The total number of two wheelers parked in the parking of all the companies together is what percent of the total number of vehicles parked in the parking of all the companies together?

A 78%
B 74%
C 69%
D 65%
E 53%
Show Correct Answers

B. 74%

Company

Total number of employees

Number of employees using public transport

Total number of vehicles parked in company’s parking

Wipro

2737

2225

512

Infosys

1876

1570

306

TCS

2345

1987

358

HCL

1978

1574

404

NTT

2454

1980

474

Total

11390

9336

2054

The table below shows the number of bicycles, bikes and cars parked in different company’s parking.

Company

Number of bicycles

Number of bikes

Number of cars

Wipro

(12/128) × 512 = 48

(81/128) × 512 = 324

(35/128) × 512 = 140

Infosys

(26/153) × 306 = 52

(92/153) × 306 = 184

(35/153) × 306 = 70

TCS

(18/179) × 358 = 36

(106/179) × 358 = 212

(55/179) × 358 = 110

HCL

(49/202) × 404 = 98

(118/202) × 404 = 236

(35/202) × 404 = 70

NTT

(14/79) × 474 = 84

(41/79) × 474 = 246

(24/79) × 474 = 144

Total

318

1202

534

Required percentage = [(318 + 1202)/2054] × 100 = 74%