Number Series Questions With Solution For SBI PO | SBI Clerk : Set- 26

Number Series Questions With Solution For SBI Clerk
Missing Number Series Questions

Number Series Questions With Solution For SBI PO/ Clerk 

Number Series Questions With Solution For SBI PO/Clerk 2018.If you are preparing for Bank and other competitive exams, you will come across Number series section on Quantitative Aptitude. If you are preparing for Bank and other competitive exams, you will come across Number series section on Quantitative Aptitude.

Today, we are providing you with Quant Quiz on Number Series based on the latest pattern for your daily practice. This Quant subject quiz based number series is important for other banking exams such as SBI Clerk, SBI PO, IBPS PO, IBPS Clerk, IBPS RRB Officer, IBPS RRB Office Assistant, and other competitive exams.

How to Solve Number Series? – Tips and Tricks

Number Series Questions With Solution For SBI PO | SBClerk: : Set- 26


1.What should come in place of the question mark (?) in the following number series?

14, 27, 57, 109, 225, ?

A 380
B 336
C 441
D 282
E None of these
Show Correct Answers

C. 441

 

The series follows the pattern:

14 × 2 – 1 = 27, 27 × 2 + 3 = 57, 57 × 2 – 5 = 109, 109 × 2 + 7 = 225, 225 × 2 – 9 = 441

2. What should come in place of the question mark (?) in the following number series?

20, 26, 41, 76, ?, 296

A 153
B 205
C 198
D 260
E None of these
Show Correct Answers

A. 153

The series follows the pattern:

20 + (2 × 3) = 26, 26 + (3 × 5) = 41, 41 + (5 × 7) = 76, 76 + (7 × 11) = 153, 153 + (11 × 13) = 296

3.What should come in place of the question mark (?) in the following number series?

100, 103, 111, ?, 150, 185

A 130
B 126
C 122
D 136
E None of these
Show Correct Answers

B. 126

The series follows the pattern:

100 + (12 – 1) = 100, 100 + (22 – 1) = 103, 103 + (32 – 1) = 111, 111 + (42 – 1) = 126, 126 + (52 – 1) = 150, 150 + (62 – 1) = 185.

4.What should come in place of the question mark (?) in the following number series?

2000, 1998, 1986, 1950, 1870, ?, 1468

A 1720
B 1680
C 1620
D 1540
E None of these
Show Correct Answers

A. 1720

The series follows the pattern:

2000 – 12 – 13 = 1998, 1998 – 22 – 23 = 1986, 1986 – 32 – 33 = 1950, 1950 – 42 – 43 = 1870, 1870 – 52 – 53 = 1720, 1720 – 62 – 63 = 1468

 

5.What should come in place of the question mark (?) in the following number series?

33, 77, 121, 165, 209, ?

A 288
B 344
C 253
D 260
E None of these
Show Correct Answers

C. 253

The series follows the pattern:

11 + 22 = 33, 33 + 44 = 77, 55 + 66 = 121, 77 + 88 = 165, 99 + 110 = 209, 121 + 132 = 253

6.The following numbers form a series. Find the odd one out.

6, 15, 18, 36, 38, 63

A 36
B 58
C 15
D 38
E 18
Show Correct Answers

A. 36

3 + (22 – 1) = 3 + 3 = 6

4 + (32 + 2) = 4 + 11 = 15

5 + (42 – 3) = 5 + 13 = 18

6 + (52 + 4) = 6 + 29 = 35

7 + (62 – 5) = 7 + 31 = 38

8 + (72 + 6) = 8 + 55 = 63

Therefore, 35 should be in place of 36.

7.The following numbers form a series. Find the odd one out.

5, 7.5, 15, 22.5, 112.5, 393.75, 1575

A 393.75
B 112.5
C 22.5
D 15
E 7.5
Show Correct Answers

C. 22.5

5 * 1.5 = 7.5

7. 5 * 2 = 15

15 * 2.5 = 37.5

37.5 * 3 = 112.5

112.5 * 3.5 = 393.75

393.75 * 4 = 1575

Therefore, 22.5 should be in place of 37.5

8.The following numbers form a series. Find the odd one out.

6, 8, 14, 30, 46, 76

A 8
B 14
C 30
D 46
E 76
Show Correct Answers

 C. 30

6 + (1 * 2) = 6 + 2 = 8

8 + (2 * 3) = 8 + 6 = 14

14 + (3 * 4) = 14 + 12 = 26

26 + (4 * 5) = 26 + 20 = 46

46 + (5 * 6) = 46 + 30 = 76

Therefore, 26 should be in place of 30.

9.The following numbers form a series. Find the odd one out.

6, 15, 35, 70, 143, 221

A 221
B 70
C 35
D 15
E 143
Show Correct Answers

B. 70

2 * 3 = 6

3 * 5 = 15

5 * 7 = 35

7 * 11 = 77

11 * 13 = 143

13 * 17 = 221

Therefore, 77 should be in place of 70.

10.The following numbers form a series. Find the odd one out.

7, 16, 29, 46, 67, 95

A 16
B 29
C 46
D 67
E 95
Show Correct Answers

E. 95

12 + (2 * 3) = 7

22 + (3 * 4) = 16

32 + (4 * 5) = 29

42 + (5 * 6) = 46

52 + (6 * 7) = 67

62 + (7 * 8) = 92

Therefore, 92 should be in place of 95.


NABARD Agriculture & Rural Development (ARD) Practice Work Book –  Download Here

NABARD Agriculture & Rural Development (ARD) Practice Work Book – Download Now


NABARD Economic & Social Issues (ESI) Practice Work Book – Download Here

NABARD Economic & Social Issues (ESI) Questions PDF - NABARD ESI Book PDF

हाई लेवल डाटा इंटरप्रिटेशन प्रैक्टिस वर्कबुक (नवीनतम पैटर्न पर आधारित 200+ प्रश्न विस्तृत समाधान के साथ) – डाउनलोड करने के लिए क्लिक कीजिये

High Level Data Interpretation e-Book in Hindi– Download Here


SBI Clerk 2018 | Railway RRB ALP & Group D | NABARD Grade A Study Material

S. No. Exams Direct Links
1. SBI Clerk 2018 Click Here
2. SBI PO 2018 Click Here
3. Railway RRB ALP & Group D 2018 Click Here
4. NABARD Grade A Study Material 2018 Click Here

200+ New Pattern Puzzle & Seating Arrangement Questions | Download PDF

200+ New Pattern Puzzle & Seating Arrangement Questions | Download Free PDF


Print Friendly, PDF & Email

Get more stuff like this

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.