Number Series Questions With Solution For SBI Clerk | NABARD : Set- 23

0

Number Series Questions With Solution For SBI Clerk 

Number Series Questions With Solution For SBI Clerk.If you are preparing for Bank and other competitive exams, you will come across Number series section on Quantitative Aptitude. If you are preparing for Bank and other competitive exams, you will come across Number series section on Quantitative Aptitude.

Today, we are providing you with Quant Quiz on Number Series based on the latest pattern for your daily practice. This Quant subject quiz based number series is important for other banking exams such as SBI Clerk, SBI PO, IBPS PO, IBPS Clerk, IBPS RRB Officer, IBPS RRB Office Assistant, and other competitive exams.

How to Solve Number Series? – Tips and Tricks

Number Series Questions With Solution Set – 23


1.The following numbers form a series. Find the odd one out.

1, 6, 21, 52, 104, 186 

A 6
B 52
C 104
D 186
E 21
Show Correct Answers

C. 104

13 + 1 – 12 = 1 + 1 – 1 = 1

23 + 2 – 22 = 8 + 2 – 4 = 6

33 + 3 – 32 = 27 + 3 – 9 = 21

43 + 4 – 42 = 64 + 4 – 16 = 52

53 + 5 – 52 = 125 + 5 – 25 = 105

63 + 6 – 62 = 216 + 6 – 36 = 186

Therefore, 105 should be in place of 104.

 

 

2.The following numbers form a series. Find the odd one out.

14, 30, 48, 68, 90, 118

A 118
B 30
C 68
D 90
E 48
Show Correct Answers

A. 118

13 × 1 + 12 = 13 + 1 = 14

13 × 2 + 22 = 26 + 4 = 30

13 × 3 + 32 = 39 + 9 = 48

13 × 4 + 42 = 52 + 16 = 68

13 × 5 + 52 = 65 + 25 = 90

13 × 6 + 62 = 78 + 36 = 114

Therefore, 114 should be in place of 118.

 

 

3.The following numbers form a series. Find the odd one out.

1152, 448, 288, 112, 96, 30, 18

A 448
B 112
C 18
D 30
E 288
Show Correct Answers

D. 30

 

210 + 27 = 1024 + 128 = 1152

29 – 26 = 512 – 64 = 448

28 + 25 = 256 + 32 = 288

27 – 24 = 128 – 16 = 112

26 + 23 = 64 + 32 = 96

25 – 22 = 32 – 4 = 28

24 + 21 = 16 + 2 = 18

Therefore, 28 should be in place of 30.

4.The following numbers form a series. Find the odd one out.

-7, 37, 15, 131, 105, 337

A 37
B 15
C 131
D 105
E 337
Show Correct Answers

B. 15

(13 + 22) – (3 × 4) = 5 – 12 = -7

(23 + 32) + (4 × 5) = 17 + 20 = 37

(33 + 42) – (5 × 6) = 43 – 30 = 13

(43 + 52) + (6 × 7) = 89 + 42 = 131

(53 + 62) – (7 × 8) = 161 – 56 = 105

(63 + 72) + (8 × 9) = 265 + 72 = 337

Therefore, 13 should be in place of 15.

5.The following numbers form a series. Find the odd one out.

0, 1, 5, 23, 119, 720

A 23
B 1
C 119
D 720
E  5
Show Correct Answers

D. 720

0 + 1 × 0 = 0

0 + (0 + 1) × 1 = 0 + 1 = 1

1 + (1 + 1) × 2 = 1 + 4 = 5

5 + (5 + 1) × 3 = 5 + 18 = 23

23 + (23 + 1) × 4 = 23 + 96 = 119

119 + (119 + 1) × 5 = 119 + 600 = 719

Therefore, 719 should be in place of 720

6.What should come in place of the question mark (?) in the following number series?

14, 16, 22, 34, 54, ?

A 34
B 54
C 22
D 84
E None of these
Show Correct Answers

D. 84

The series follows the pattern:

14 + (12 + 1) = 16,

16 + (22 + 2) = 22,

22 + (32 + 3) = 34,

34 + (42 + 4) = 54,

54 + (52 + 5) = 84

 

 

7.What should come in place of the question mark (?) in the following number series?

125, 126, 135, 160, 209, ?, 411

A 290
B 266
C 302
D 360
E None of these
Show Correct Answers

A. 290

The series follows the pattern:

125 + 12 = 126,

126 + 32 = 135,

135 + 52 = 160,

160 + 72 = 209,

209 + 92 = 290,

290 + 112 = 411

8.What should come in place of the question mark (?) in the following number series?

140, 145, 153, 165, 183, ?

A 248
B 194
C 207
D 212
E None of these
Show Correct Answers

C. 207

The series follows the pattern:

140 + (2 + 3) = 145,

145 + (3 + 5) = 153,

153 + (5 + 7) = 165,

165 + (7 + 11) = 183,

183 + (11 + 13) = 207

9.What should come in place of the question mark (?) in the following number series?

12, 23, 49, 93, 193, ?, 765

A 558
B 340
C 608
D 377
E None of these
Show Correct Answers

D. 377

The series follows the pattern:

12 × 2 – 1 = 23,

23 × 2 + 3 = 49,

49 × 2 – 5 = 93,

93 × 2 + 7 = 193,

193 × 2 – 9 = 377,

377 × 2 + 11 = 765

Hence, option d.

10.What should come in place of the question mark (?) in the following number series?

-1, 5, 19, 41, ?, 109

A 98
B 50
C 82
D 81
E None of these
Show Correct Answers

D. 81

The series follows the pattern:

12 – 2 = -1,

32 – 4 = 5,

52 – 6 = 19,

72 – 8 = 41,

92 – 10 = 71,

112 – 12 = 109

 


SBI Clerk 2018 | Railway RRB ALP & Group D | NABARD Grade A Study Material

S. No. Exams Direct Links
1. SBI Clerk 2018 Click Here
2. Railway RRB ALP & Group D 2018 Click Here
3. NABARD Grade A Study Material 2018 Click Here

 

New Pattern Puzzle & Seating Arrangement PDF

200+ New Pattern Puzzle & Seating Arrangement Questions | Download Free PDF


Print Friendly, PDF & Email