Number Series Questions With Solution For SBI Clerk | NABARD : Set- 22

0

Number Series Questions With Solution For SBI Clerk 

Number Series Questions With Solution For SBI Clerk.If you are preparing for Bank and other competitive exams, you will come across Number series section on Quantitative Aptitude. If you are preparing for Bank and other competitive exams, you will come across Number series section on Quantitative Aptitude.

Today, we are providing you with Quant Quiz on Number Series based on the latest pattern for your daily practice. This Quant subject quiz based number series is important for other banking exams such as SBI Clerk, SBI PO, IBPS PO, IBPS Clerk, IBPS RRB Officer, IBPS RRB Office Assistant, and other competitive exams.

How to Solve Number Series? – Tips and Tricks

Number Series Questions With Solution Set – 22


1.The following numbers form a series. Find the odd one out.

0, 11, 22, 33, 76, 127

A 11
B 127
C 33
D 22
E 76
Show Correct Answers

C. 33

12 – 1 = 1 – 1 = 0

32 + 2 = 9 + 2 = 11

52 – 3 = 25 – 3 = 22

72 + 4 = 49 + 4 = 53

92 – 5 = 81 – 5 = 76

112 + 6 = 121 + 6 = 127

Therefore, 33 should be in place of 53.

2.The following numbers form a series. Find the odd one out.

6, 18, 42, 78, 128, 186

A 258
B 42
C 186
D 78
E 128
Show Correct Answers

E. 128

6 + 12 = 18

18 + 24 = 42

42 + 36 = 78

78 + 48 = 126

126 + 60 = 186

186 + 72 = 258

Therefore, 126 should be in place of 128.

3.The following numbers form a series. Find the odd one out.

9, 27, 53, 87, 125, 181

A 125
B 27
C 53
D 87
E 181
Show Correct Answers

A. 125

2 * 4 + 1 = 9

4 * 6 + 3 = 27

6 * 8 + 5 = 53

8 * 10 + 7 = 87

10 * 12 + 11 = 131

12 * 14 + 13 = 181

Therefore, 131 should be in place of 125.

4.The following numbers form a series. Find the odd one out.

7, 49, 70, 193, 103, 433

A 70
B 103
C 433
D 49
E 193
Show Correct Answers

A. 70

(1+ 32) – (1 * 3) = 7

(3+ 52) + (3 * 5) = 49

(5+ 72) – (5 * 7) = 39

(7+ 92) + (7 * 9) = 193

(9+ 112) – (9 * 11) = 103

(11+ 132) + (11 * 13) = 433

Therefore, 39 should be in place of 70.

5.The following numbers form a series. Find the odd one out.

16, 17, 34, 52, 72, 96, 130

A 72
B 130
C 34
D 96
E 52
Show Correct Answers

B. 130

16 * 1 + 20 = 17

16 * 2 + 21 = 34

16 * 3 + 22 = 52

16 * 4 + 23 = 72

16 * 5 + 24 = 96

16 * 6 + 25 = 128

Therefore, 128 should be in place of 130.

6.What should come in place of question mark (?) in the following number series?

99, 102, 97, 104, 95, ?

A 106
B 118
C 109
D 110
E None of these
Show Correct Answers

A. 106

The series follows the pattern:

102 – 1 = 99, 102 + 2 = 102, 102 – 3 = 97, 102 + 4 = 104, 102 – 5 = 95, 102 + 6 = 106

Alternate solution:

The numbers at odd places follow the following pattern:

99 – 2 = 97, 97 – 2 = 95

The numbers at even places follow the following pattern:

102 + 2 = 104, 104 + 2 = 106

7.What should come in place of question mark (?) in the following number series?

100, 102, 114, 150, 230, 380, ?

A 518
B 632
C 426
D 800
E None of these
Show Correct Answers

B. 632

The series follows the pattern:

100 + 13 + 12 = 102, 102 + 23 + 22 = 114, 114 + 33 + 32 = 150, 150 + 43 + 42 = 230, 230 + 53 + 52 = 380, 380 + 63 + 62 = 632

8.What should come in place of question mark (?) in the following number series?

80, 83, 98, 133, 196, ?

A 360
B 295
C 216
D 308
E None of these
Show Correct Answers

B. 295

The series follows the pattern:

80 + (1 × 3) = 83, 83 + (3 × 5) = 98, 98 + (5 × 7) = 133, 133 + (7 × 9) = 196, 196 + (9 × 11) = 295

9.What should come in place of question mark (?) in the following number series?

-2, 5, 24, 61, ?, 213

A 96
B 108
C 122
D 190
E None of these
Show Correct Answers

C. 122

The series follows the pattern:

13 – 3 = -2, 23 – 3 = 5, 33 – 3 = 24, 43 – 3 = 61, 53 – 3 = 122, 63 – 3 = 213

10.What should come in place of question mark (?) in the following number series?

450, 450, 452, 458, ?, 490

A 465
B 470
C 482
D 480
E None of these
Show Correct Answers

B. 470

The series follows the pattern:

450 + (12 – 1) = 450, 450 + (22 – 2) = 452, 452 + (32 – 3) = 458, 458 + (42 – 4) = 470, 470 + (52 – 5) = 490


SBI Clerk 2018 | Railway RRB ALP & Group D | NABARD Grade A Study Material

S. No. Exams Direct Links
1. SBI Clerk 2018 Click Here
2. Railway RRB ALP & Group D 2018 Click Here
3. NABARD Grade A Study Material 2018 Click Here

 

New Pattern Puzzle & Seating Arrangement PDF

200+ New Pattern Puzzle & Seating Arrangement Questions | Download Free PDF


Print Friendly, PDF & Email