## Number Series Questions for SBI PO Prelims 2019

Missing Number Series Questions. Moderate Number Series Questions for SBI PO Prelims 2019. Number Series Questions PDF. Welcome to the www.letsstudytogether.co online Quant section. If you are preparing for SBI PO,LIC AAO Prelims exam, you will come across a section on Quantitative Aptitude. Here we are providing you with “Missing Number Series Questions for SBI PO Prelims 2019″ pattern for your daily practice.

This “Missing Number Series Questions for SBI PO Prelims” will help you learn concepts on important topics in Quant Section. This Quant subject quiz based on Number Series for SBI PO & LIC AAO 2019 is also important for other banking exams such as SBI PO, IBPS RRB Officer, IBPS RRB Office Assistant, IBPS SO, SBI SO,Canara Bank and other competitive exams.

## Missing Number Series Questions | Set 38

1. What should come in place of question mark (?) in the following questions?

##### A. 1105 B. 1125 C. 1135 D. 1169 E. None of these

Explanation:

The series adds the product of the digits to the previous number:

811 + 8 = 819

819 + 72 = 891

891 + 72 = 963

963 + 162 = 1125

1125 + 10 = 1135

2. What will come in place of the question mark (?) in the following questions?

245, 384, 567, 800, 1089, ?

A. 1440
B. 1390
C. 1140
D. 1390
E. 1460

Explanation:

72 x 5 = 245

82 x 6 = 384

92 x 7 = 567

102 x 8 = 800

112 x 9 = 1089

122 x 10 = 1440

3. What will come in place of the question mark (?) in the following questions?

##### 2755, 2629, 2479, 2303, 2099, ?

A. 1823
B. 1815
C. 1847
D. 1865
E. 1875

Explanation:

?+ 29% × 500 – 115 = 9% of 400 + 523

2755 – 9 x 14 = 2629

2629 – 10 x 15 = 2479

2479 – 11 x 16 = 2303

2303 – 12 x 17 = 2099

2099 – 13 x 18 = 1865

4. What will come in place of the question mark (?) in the following questions?

##### A. -363 B. -323 C. -373 D. -313 E. None of these

Explanation:

29 + 42 = 45

45 – 53 = -80

-80 + 62 = -44

-44 – 73 = -387

-387 + 82 = -323

5. What should come in place of question mark (?) in the following questions?

##### 633, 583, 535, 489, 445, ?

A. 417
B. 412
C. 403
D. 409
E. None of these

Explanation:

252 + 8 = 633

242 + 7 = 583

232 + 6 = 535

222 + 5 = 489

212 + 4 = 445

202 + 3 = 403

6. What should come in place of question mark (?) in the following questions?

23, 55, 136, 200, ?, 231

A. 230
B. 229
C. 227
D. 225
E. 223

Explanation:

23 + 25 = 55

55 + 34 = 136

136 + 43 = 200

200 + 52 = 225

225 + 61 = 231

7. What should come in place of question mark (?) in the following questions?

8, 15, ?, 71, 120, 183
A. 41
B. 39
C. 36
D. 25
E. None of these

Explanation:

8 + 7 × 1 = 15

15 + 7 × 3 = 36

36 + 7 × 5 = 71

71 + 7 × 7 = 120

120 + 7 × 9 = 183

8. What should come in place of question mark (?) in the following questions?

##### 11, 22, ?, 74, 115, 166

A. 57
B. 47
C. 43
D. 60
E. 33

Explanation:

11 + 11 = 22

22 + 21 = 43

43 + 31 = 74

74 + 41 = 115

115 + 51 = 166

9. What should come in place of question mark (?) in the following questions?

12, 25, ?, 61, 84, 113

A. 46
B. 42
C. 39
D. 56
E. 65

Explanation:

12 + 13 = 25

25 + 17 = 42

42 + 19 = 61

61 + 23 = 84

84 + 29 = 113

10. What should come in place of question mark (?) in the following questions?

58, 59, 57, 63, 39, ?

A. 159
B. 167
C. 196
D. 172
E. 85

Explanation:

58 + 1! = 59

59 – 2! = 57

57 + 3! = 63

63 – 4! = 39

39 + 5! = 159

Note: