Inequality Questions For IBPS Clerk Prelims
Reasoning Inequality Questions. Inequality Questions For IBPS Clerk Prelims 2018. Welcome to the www.letsstudytogether.co online Reasoning section. If you are preparing for IBPS Clerk exam, you will come across a section on Reasoning Ability Section. Here we are providing you with Reasoning quiz “Reasoning Inequality Questions for IBPS Clerk 2018 ” based on the latest pattern for your daily practice.
This “Inequality Questions For IBPS Clerk Prelims” is also important for other banking exams such as SBI PO, IBPS Clerk, SBI Clerk, IBPS RRB Officer, IBPS RRB Office Assistant, IBPS SO, SBI SO and other competitive exams.
Inequality Questions For IBPS Clerk Prelims: Set12
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
Help: Share this quiz to your Friends & FB Groups.
All the Best !!!
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Average score 

Your score 

Categories
 Not categorized 0%
Pos.  Name  Entered on  Points  Result 

Table is loading  
No data available  
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
Directions: (15)Answer the questions based on the information given below.
The bar graph below shows the total population of 5 different villages, the percentage of male population in each village with respect to the total population of the village and the number of female population who are not eligible for voting.
Note1: Total population of the village = Number of (male + female) population of that village.
Note2: Number of male population in each village = Number of male population who are eligible for voting + number of male population who are not eligible for voting in that village.
Note3: Number of voters in each village = Number of (male + female) population who are eligible for voting in that village.
In village A, find the approximate percentage of the female population eligible for voting with respect to the total population eligible for voting.
Correct
D. 36.7%
Village
Total population
Male population
Female population
Female population not eligible for voting
Male population not eligible for voting
A
5200
0.62×5200=3224
5200 – 3224 = 1976
420
540
B
4800
0.59 × 4800 = 2832
4800 – 2832 = 1968
645
755
C
5400
0.6 × 5400 = 3240
5400 – 3240 = 2160
580
640
D
4600
0.64 × 4600 = 2944
4600 – 2944 = 1656
424
648
E
4200
0.66 × 4200 = 2772
4200 – 2772 = 1428
388
412
Total
24200
15012
9188
2457
2995
The table below shows the number of male and female population eligible for voting in each village.
Village
Male population eligible for voting
Female population eligible for voting
Total population (male + female) eligible for voting
A
3224 – 540 = 2684
1976 – 420 = 1556
2684 + 1556 = 4240
B
2832 – 755 = 2077
1968 – 645 = 1323
2077 + 1323 = 3400
C
3240 – 640 = 2600
2160 – 580 = 1580
2600 + 1580 = 4180
D
2944 – 648 = 2296
1656 – 424 = 1232
2296 + 1232 = 3528
E
2772 – 412 = 2360
1428 – 388 = 1040
2360 + 1040 = 3400
Total
12017
6731
18748
Required percentage = (1556/4240) × 100 ~ 36.7%
Incorrect
D. 36.7%
Village
Total population
Male population
Female population
Female population not eligible for voting
Male population not eligible for voting
A
5200
0.62×5200=3224
5200 – 3224 = 1976
420
540
B
4800
0.59 × 4800 = 2832
4800 – 2832 = 1968
645
755
C
5400
0.6 × 5400 = 3240
5400 – 3240 = 2160
580
640
D
4600
0.64 × 4600 = 2944
4600 – 2944 = 1656
424
648
E
4200
0.66 × 4200 = 2772
4200 – 2772 = 1428
388
412
Total
24200
15012
9188
2457
2995
The table below shows the number of male and female population eligible for voting in each village.
Village
Male population eligible for voting
Female population eligible for voting
Total population (male + female) eligible for voting
A
3224 – 540 = 2684
1976 – 420 = 1556
2684 + 1556 = 4240
B
2832 – 755 = 2077
1968 – 645 = 1323
2077 + 1323 = 3400
C
3240 – 640 = 2600
2160 – 580 = 1580
2600 + 1580 = 4180
D
2944 – 648 = 2296
1656 – 424 = 1232
2296 + 1232 = 3528
E
2772 – 412 = 2360
1428 – 388 = 1040
2360 + 1040 = 3400
Total
12017
6731
18748
Required percentage = (1556/4240) × 100 ~ 36.7%

Question 2 of 10
2. Question
Find the difference between the total male population from village A, B and C together who are eligible for voting and the total female population from the same village who are eligible for voting.
Correct
B. 2902
Village
Total population
Male population
Female population
Female population not eligible for voting
Male population not eligible for voting
A
5200
0.62×5200=3224
5200 – 3224 = 1976
420
540
B
4800
0.59 × 4800 = 2832
4800 – 2832 = 1968
645
755
C
5400
0.6 × 5400 = 3240
5400 – 3240 = 2160
580
640
D
4600
0.64 × 4600 = 2944
4600 – 2944 = 1656
424
648
E
4200
0.66 × 4200 = 2772
4200 – 2772 = 1428
388
412
Total
24200
15012
9188
2457
2995
The table below shows the number of male and female population eligible for voting in each village.
Village
Male population eligible for voting
Female population eligible for voting
Total population (male + female) eligible for voting
A
3224 – 540 = 2684
1976 – 420 = 1556
2684 + 1556 = 4240
B
2832 – 755 = 2077
1968 – 645 = 1323
2077 + 1323 = 3400
C
3240 – 640 = 2600
2160 – 580 = 1580
2600 + 1580 = 4180
D
2944 – 648 = 2296
1656 – 424 = 1232
2296 + 1232 = 3528
E
2772 – 412 = 2360
1428 – 388 = 1040
2360 + 1040 = 3400
Total
12017
6731
18748
Required difference = (2684 + 2077 + 2600) – (1556 + 1323 + 1580)
= 7361 – 4459
= 2902
Incorrect
B. 2902
Village
Total population
Male population
Female population
Female population not eligible for voting
Male population not eligible for voting
A
5200
0.62×5200=3224
5200 – 3224 = 1976
420
540
B
4800
0.59 × 4800 = 2832
4800 – 2832 = 1968
645
755
C
5400
0.6 × 5400 = 3240
5400 – 3240 = 2160
580
640
D
4600
0.64 × 4600 = 2944
4600 – 2944 = 1656
424
648
E
4200
0.66 × 4200 = 2772
4200 – 2772 = 1428
388
412
Total
24200
15012
9188
2457
2995
The table below shows the number of male and female population eligible for voting in each village.
Village
Male population eligible for voting
Female population eligible for voting
Total population (male + female) eligible for voting
A
3224 – 540 = 2684
1976 – 420 = 1556
2684 + 1556 = 4240
B
2832 – 755 = 2077
1968 – 645 = 1323
2077 + 1323 = 3400
C
3240 – 640 = 2600
2160 – 580 = 1580
2600 + 1580 = 4180
D
2944 – 648 = 2296
1656 – 424 = 1232
2296 + 1232 = 3528
E
2772 – 412 = 2360
1428 – 388 = 1040
2360 + 1040 = 3400
Total
12017
6731
18748
Required difference = (2684 + 2077 + 2600) – (1556 + 1323 + 1580)
= 7361 – 4459
= 2902

Question 3 of 10
3. Question
Find the ratio of the total population of villages B, C and E together who are eligible for voting to the total population of the same villages together.
Correct
C. 61:80
Village
Total population
Male population
Female population
Female population not eligible for voting
Male population not eligible for voting
A
5200
0.62×5200=3224
5200 – 3224 = 1976
420
540
B
4800
0.59 × 4800 = 2832
4800 – 2832 = 1968
645
755
C
5400
0.6 × 5400 = 3240
5400 – 3240 = 2160
580
640
D
4600
0.64 × 4600 = 2944
4600 – 2944 = 1656
424
648
E
4200
0.66 × 4200 = 2772
4200 – 2772 = 1428
388
412
Total
24200
15012
9188
2457
2995
The table below shows the number of male and female population eligible for voting in each village.
Village Male population eligible for voting Female population eligible for voting Total population (male + female) eligible for voting A 3224 – 540 = 2684
1976 – 420 = 1556
2684 + 1556 = 4240
B 2832 – 755 = 2077
1968 – 645 = 1323
2077 + 1323 = 3400
C 3240 – 640 = 2600
2160 – 580 = 1580
2600 + 1580 = 4180
D 2944 – 648 = 2296
1656 – 424 = 1232
2296 + 1232 = 3528
E 2772 – 412 = 2360
1428 – 388 = 1040
2360 + 1040 = 3400
Total 12017
6731
18748
Required ratio = (3400 + 4180 + 3400) : (4800 + 5400 + 4200)
= 61 : 80
Incorrect
C. 61:80
Village
Total population
Male population
Female population
Female population not eligible for voting
Male population not eligible for voting
A
5200
0.62×5200=3224
5200 – 3224 = 1976
420
540
B
4800
0.59 × 4800 = 2832
4800 – 2832 = 1968
645
755
C
5400
0.6 × 5400 = 3240
5400 – 3240 = 2160
580
640
D
4600
0.64 × 4600 = 2944
4600 – 2944 = 1656
424
648
E
4200
0.66 × 4200 = 2772
4200 – 2772 = 1428
388
412
Total
24200
15012
9188
2457
2995
The table below shows the number of male and female population eligible for voting in each village.
Village Male population eligible for voting Female population eligible for voting Total population (male + female) eligible for voting A 3224 – 540 = 2684
1976 – 420 = 1556
2684 + 1556 = 4240
B 2832 – 755 = 2077
1968 – 645 = 1323
2077 + 1323 = 3400
C 3240 – 640 = 2600
2160 – 580 = 1580
2600 + 1580 = 4180
D 2944 – 648 = 2296
1656 – 424 = 1232
2296 + 1232 = 3528
E 2772 – 412 = 2360
1428 – 388 = 1040
2360 + 1040 = 3400
Total 12017
6731
18748
Required ratio = (3400 + 4180 + 3400) : (4800 + 5400 + 4200)
= 61 : 80

Question 4 of 10
4. Question
The total male population of all the villages together who are not eligible for voting is approximately what percent of the total male population of all the villages together?
Correct
A. 19.95%
Village
Total population
Male population
Female population
Female population not eligible for voting
Male population not eligible for voting
A
5200
0.62×5200=3224
5200 – 3224 = 1976
420
540
B
4800
0.59 × 4800 = 2832
4800 – 2832 = 1968
645
755
C
5400
0.6 × 5400 = 3240
5400 – 3240 = 2160
580
640
D
4600
0.64 × 4600 = 2944
4600 – 2944 = 1656
424
648
E
4200
0.66 × 4200 = 2772
4200 – 2772 = 1428
388
412
Total
24200
15012
9188
2457
2995
The table below shows the number of male and female population eligible for voting in each village.
Village Male population eligible for voting Female population eligible for voting Total population (male + female) eligible for voting A 3224 – 540 = 2684
1976 – 420 = 1556
2684 + 1556 = 4240
B 2832 – 755 = 2077
1968 – 645 = 1323
2077 + 1323 = 3400
C 3240 – 640 = 2600
2160 – 580 = 1580
2600 + 1580 = 4180
D 2944 – 648 = 2296
1656 – 424 = 1232
2296 + 1232 = 3528
E 2772 – 412 = 2360
1428 – 388 = 1040
2360 + 1040 = 3400
Total 12017
6731
18748
Required percentage= (2995/15012) × 100 ~ 19.95%
Incorrect
A. 19.95%
Village
Total population
Male population
Female population
Female population not eligible for voting
Male population not eligible for voting
A
5200
0.62×5200=3224
5200 – 3224 = 1976
420
540
B
4800
0.59 × 4800 = 2832
4800 – 2832 = 1968
645
755
C
5400
0.6 × 5400 = 3240
5400 – 3240 = 2160
580
640
D
4600
0.64 × 4600 = 2944
4600 – 2944 = 1656
424
648
E
4200
0.66 × 4200 = 2772
4200 – 2772 = 1428
388
412
Total
24200
15012
9188
2457
2995
The table below shows the number of male and female population eligible for voting in each village.
Village Male population eligible for voting Female population eligible for voting Total population (male + female) eligible for voting A 3224 – 540 = 2684
1976 – 420 = 1556
2684 + 1556 = 4240
B 2832 – 755 = 2077
1968 – 645 = 1323
2077 + 1323 = 3400
C 3240 – 640 = 2600
2160 – 580 = 1580
2600 + 1580 = 4180
D 2944 – 648 = 2296
1656 – 424 = 1232
2296 + 1232 = 3528
E 2772 – 412 = 2360
1428 – 388 = 1040
2360 + 1040 = 3400
Total 12017
6731
18748
Required percentage= (2995/15012) × 100 ~ 19.95%

Question 5 of 10
5. Question
Find the total population from all the villages together who are eligible for voting?
Correct
E. None of these
Village
Total population
Male population
Female population
Female population not eligible for voting
Male population not eligible for voting
A
5200
0.62×5200=3224
5200 – 3224 = 1976
420
540
B
4800
0.59 × 4800 = 2832
4800 – 2832 = 1968
645
755
C
5400
0.6 × 5400 = 3240
5400 – 3240 = 2160
580
640
D
4600
0.64 × 4600 = 2944
4600 – 2944 = 1656
424
648
E
4200
0.66 × 4200 = 2772
4200 – 2772 = 1428
388
412
Total
24200
15012
9188
2457
2995
The table below shows the number of male and female population eligible for voting in each village.
Village Male population eligible for voting Female population eligible for voting Total population (male + female) eligible for voting A 3224 – 540 = 2684
1976 – 420 = 1556
2684 + 1556 = 4240
B 2832 – 755 = 2077
1968 – 645 = 1323
2077 + 1323 = 3400
C 3240 – 640 = 2600
2160 – 580 = 1580
2600 + 1580 = 4180
D 2944 – 648 = 2296
1656 – 424 = 1232
2296 + 1232 = 3528
E 2772 – 412 = 2360
1428 – 388 = 1040
2360 + 1040 = 3400
Total 12017
6731
18748
Required total population = 18748
Incorrect
E. None of these
Village
Total population
Male population
Female population
Female population not eligible for voting
Male population not eligible for voting
A
5200
0.62×5200=3224
5200 – 3224 = 1976
420
540
B
4800
0.59 × 4800 = 2832
4800 – 2832 = 1968
645
755
C
5400
0.6 × 5400 = 3240
5400 – 3240 = 2160
580
640
D
4600
0.64 × 4600 = 2944
4600 – 2944 = 1656
424
648
E
4200
0.66 × 4200 = 2772
4200 – 2772 = 1428
388
412
Total
24200
15012
9188
2457
2995
The table below shows the number of male and female population eligible for voting in each village.
Village Male population eligible for voting Female population eligible for voting Total population (male + female) eligible for voting A 3224 – 540 = 2684
1976 – 420 = 1556
2684 + 1556 = 4240
B 2832 – 755 = 2077
1968 – 645 = 1323
2077 + 1323 = 3400
C 3240 – 640 = 2600
2160 – 580 = 1580
2600 + 1580 = 4180
D 2944 – 648 = 2296
1656 – 424 = 1232
2296 + 1232 = 3528
E 2772 – 412 = 2360
1428 – 388 = 1040
2360 + 1040 = 3400
Total 12017
6731
18748
Required total population = 18748

Question 6 of 10
6. Question
Directions:(610) Answer the questions based on the information given below.
The line graph below provides information about the time taken (in days) by five persons (A, B, C, D and E) to complete two different works i.e. X and Y while working individually.
Note: The efficiency of the given persons for different work can be different.
Find the difference between the time taken to complete work X by all of them while working together and to the time taken to complete work Y by all of them while working together.
Correct
C. 0.6 days
Total time taken to complete work X while working together = 1 / (1/10 + 1/15 + 1/12 + 1/18 + 1/36)
= 180/60 = 3 days
Total time taken to complete work Y while working together = 1 / (1/12 + 1/15 + 1/20 + 1/18 + 1/45)
= 360/100 = 3.6 days
Required difference = 3.6 – 3 = 0.6 days
Incorrect
C. 0.6 days
Total time taken to complete work X while working together = 1 / (1/10 + 1/15 + 1/12 + 1/18 + 1/36)
= 180/60 = 3 days
Total time taken to complete work Y while working together = 1 / (1/12 + 1/15 + 1/20 + 1/18 + 1/45)
= 360/100 = 3.6 days
Required difference = 3.6 – 3 = 0.6 days

Question 7 of 10
7. Question
If A, B and C started work X together and worked for ‘d’ days after which then A left the work and the total work was completed in 16/3 days, then find the value of ‘d’.
Correct
A. 2 days
Let the total work be LCM of (10, 15 and 12) = 60 units
Number of units of work completed by A in one day = 60/10 = 6 units
Number of units of work completed by B in one day = 60/15 = 4 units
Number of units of work completed by C in one day = 60/12 = 5 units
According to question,
(6 + 4 + 5) × d + (4 + 5) × [(16/3) – d] = 60
15d + 48 – 9d = 60
6d = 12
d = 2 days
Incorrect
A. 2 days
Let the total work be LCM of (10, 15 and 12) = 60 units
Number of units of work completed by A in one day = 60/10 = 6 units
Number of units of work completed by B in one day = 60/15 = 4 units
Number of units of work completed by C in one day = 60/12 = 5 units
According to question,
(6 + 4 + 5) × d + (4 + 5) × [(16/3) – d] = 60
15d + 48 – 9d = 60
6d = 12
d = 2 days

Question 8 of 10
8. Question
If C and D started work Y and worked on alternate days with C starting first, then find the total time taken to complete work Y.
Correct
B. 19 days
Let the total work be LCM of (20 and 18) = 180 units
Number of units of work completed by C in one day = 180/20 = 9 units
Number of units of work completed by D in one day = 180/18 = 10 units
So, number of units of work completed by C and D in 2 days = 9 + 10 = 19 units
Number of units of work completed by C and D in 18 days = 19 × 9 = 171 units
Remaining units of work = 180 – 171 = 9 units
This 9 units of work done by C alone in one day.
So, total time taken to complete work Y = 18 + 1 = 19 days
Incorrect
B. 19 days
Let the total work be LCM of (20 and 18) = 180 units
Number of units of work completed by C in one day = 180/20 = 9 units
Number of units of work completed by D in one day = 180/18 = 10 units
So, number of units of work completed by C and D in 2 days = 9 + 10 = 19 units
Number of units of work completed by C and D in 18 days = 19 × 9 = 171 units
Remaining units of work = 180 – 171 = 9 units
This 9 units of work done by C alone in one day.
So, total time taken to complete work Y = 18 + 1 = 19 days

Question 9 of 10
9. Question
The efficiency of C was by what percentage more or less than the combined efficiency of D and E while working on work X.
Correct
E. None of these
Let the total work be LCM of (12, 18 and 36) = 36 units
Number of units of work done by C in one day = 36/12 = 3 units
Number of units of work done by D in one day = 36/18 = 2 units
Number of units of work done by E in one day = 36/36 = 1 units
Required percentage = [(3 – 3)/3] × 100 = 0%
Incorrect
E. None of these
Let the total work be LCM of (12, 18 and 36) = 36 units
Number of units of work done by C in one day = 36/12 = 3 units
Number of units of work done by D in one day = 36/18 = 2 units
Number of units of work done by E in one day = 36/36 = 1 units
Required percentage = [(3 – 3)/3] × 100 = 0%

Question 10 of 10
10. Question
If the efficiency of both A and C increased by 20%, then find the time taken by A and C to complete work Y while working together.
Correct
C. 25/4 days
Let the total work be LCM of (12 and 20) = 60 units
Number of units of work done by A in one day = 60/12 = 5 units
Number of units of work done by C in one day = 60/20 = 3 units
According to question,
Number of units of work done by A at increased efficiency in one day = 5 × 1.2 = 6 units
Number of units of work done by B at increased efficiency in one day = 3 × 1.2 = 3.6 units
Required time taken to complete the work = 60/(6 + 3.6) = 25/4 days
Incorrect
C. 25/4 days
Let the total work be LCM of (12 and 20) = 60 units
Number of units of work done by A in one day = 60/12 = 5 units
Number of units of work done by C in one day = 60/20 = 3 units
According to question,
Number of units of work done by A at increased efficiency in one day = 5 × 1.2 = 6 units
Number of units of work done by B at increased efficiency in one day = 3 × 1.2 = 3.6 units
Required time taken to complete the work = 60/(6 + 3.6) = 25/4 days
Note:
 Click view Questions button to view Explanation
 Ask your doubt in comment section we’ ll clear your doubts in caring way.
 If you find any mistake, please tell us in the comment section and also mail us support@letsstudytogether.co
Download New Pattern Puzzle and Seating Arrangement Books PDF
300 High Level Data Interpretation (DI) Questions & Answers PDF – Download Here
SBI PO/Clerk  RRB PO/Clerk  Railway Exams  SSC CGL 2018
S. No.  Exams  Direct Links 
1.  SBI PO/Clerk 2018  Click Here 
2.  IBPS RRB PO/Clerk 2018  Click Here 
3.  Railway RRB ALP & Group D 2018  Click Here 
4.  SSC CGL 2018  Click Here 