## Data Interpretation Questions For Bank

Hello Aspirants, As we all know that Data Interpretation is a vital part of quantitative aptitude section for every competitive exams. Data Interpretation is the process of making sense out of a collection of data that has been processed. This collection of data present in the form of charts.(Like – Tabular Chart, Bar Chart, Pie Chart, Line Chart, Missing Data Chart, Caselet Chart and Radar Chart).So here, In this article we will provide different charts with some questions.These Data Interpretation Questions are important for Bank, SSC, SEBI, NABARD, RBI, LIC, and Other state exams. You can attempt these questions & boost your preparation for your examination.

In the Banking exams Data Interpretation Questions asked in the Prelims as well as Mains exam.There are 3-4 Data Interpretation asked in the mains exam (Bank).You want to score more in the Data Interpretation section then you should practice more and more Data Interpretations questions.

This “Data Interpretation Questions and Answers” is also important for other banking exams such as SBI PO, IBPS PO, IBPS Clerk, SBI Clerk, IBPS RRB Officer, IBPS RRB Office Assistant, IBPS SO, SBI SO and other competitive exams.

## Data Interpretation Questions Quiz-22

Directions:(1-5) Answer the questions based on the information given below.

The table below provides information about the number of weddings that took place in different states during different years.

 2013 2014 2015 2016 Punjab 240 210 420 400 Goa 380 350 270 300 Bihar 300 330 380 350

1.Out of the total number of the weddings that took place in 2016 in the 3 states combined, 6% of them were postponed due to monsoon. What was the total number of weddings that were postponed due to monsoon in 2016?

A 94
B 10
C 63
D 45
E 82

Total number of weddings took place in 2016 in the 3 states combined that were postponed due to monsoon

= 0.06 × (400 + 300 + 350)

= 0.06 × 1050

= 63

2.What is the ratio of the total number of weddings that took place in Punjab in the 4 years combined to the total number of weddings that took place in Bihar in the 4 years combined?

A 127:136
B 84:103
C 11:62
D 187:211
E 110:137

Required ratio

= (240 + 210 + 420 + 400) : (300 + 330 + 380 + 350)

= 1270 : 1360

= 127 : 136

3. By what percentage did the number of weddings that took place in Goa decrease from 2013 to 2016?

A 14.55%
B 33.33%
C 10%
D 21.05%
E 26.25%

Required percentage = ((380 – 300)/380) * 100

= (80/380) * 100

= 21.05%

4.The total number of weddings that took place in the 3 states combined in 2014 is what percentage of the total number of weddings that took place in the 3 states combined in 2016?

A 84.76%
B 66.25%
C 89.77%
D 61.05%
E 72.06%

Required percentage

= ((210 + 350 + 330)/(400 + 300 + 350)) * 100

= (890/1050) * 100

= 84.76%

5.The total number of weddings that took place in Bihar during 2013 and 2014 combined is by what number more than the total number of weddings that took place in Goa during 2014 and 2015 combined?

A 35
B 10
C 40
D 25
E 30

Total number of weddings taking place in Bihar during 2013 and 2014 combined

= 300 + 330

= 630

Total number of weddings taking place in Goa during 2014 and 2015 combined

= 350 + 270

= 620

Required difference = 630 – 620 = 10

Directions:(6-10) Answer the questions based on the information given below.

The bar graph below provides information about the number of traffic police in different parts of Delhi on different dates.

6.The total number of traffic police in Azadpur on May 5 was equal to one-fourth of the total number of traffic police in Rohini, Saket and Lajpat Nagar on the 4 days combined. What was the total number of traffic police in Azadpur on May 5?

A 230
B 510
C 220
D 500
E None of these

Total number of traffic police in Azadpur on May 5

= (1/4) × [(80 + 68 + 74) + (88 + 70 + 78) + (84 + 64 + 84) + (72 + 72 + 86)]

= (1/4) ×[222+ 236 + 232 + 230]

= (1/4) × 920

= 230

7.In 2008, 1/4thof the total number of traffic police on May 2 in Saket and Lajpat Nagar combined and 1/8thof the total number of traffic police on May 3 in Rohini and Lajpat Nagar combined were females. The total number of female traffic police on 2nd May and on 3rd May together was what percentage of total number of traffic police in Saket on the 4 days combined?

A 52.55%
B 21.17%
C 34.56%
D 61.33%
E 81.87%

Total number of female traffic police

= (1/4) ×(70 + 78) + (1/8) × (84 + 84)

= (1/4) × 148 + (1/8) × 168

= 37 + 21

= 58

Total number of traffic police in Saket on the 4 days combined

= 68 + 70 + 64 + 72 = 274

Required percentage = (58/274) * 100 = 21.17%

8.The ratio of the number of traffic police in Rohini to the number of traffic police in Saket was more than 1.3 on which of the following days?

A 1 – May
B 2 – May
C 3 – May
D 4 – May
E None of the above

Correct Answer – C. 3 – May

Required ratio for 1 – May = 80 : 68 = 20 : 17 ~ 1.17

Required ratio for 2 – May = 88 : 70 = 44 : 35 ~ 1.23

Required ratio for 3 – May = 84 : 64 = 21 : 16 = 1.3125

Required ratio for 4 – May = 72 : 72 = 1 : 1 = 1

9.The ratio of male to female traffic police on May 4 in Rohini, Saket and Lajpat Nagar was 5:4, 11:7 and 13:30, respectively. What was the difference between the total number of male police and total number of male female police in the 3 areas combined on May 4?

A 10
B 22
C 16
D 28
E 30

Total number of male police in the 3 areas combined on May – 4

= (5/9) * 72 + (11/18) * 72 + (13/43) * 86

= 40 + 44 + 26 = 110

Total number of female police in the 3 areas combined on May – 4

= (72 – 40) + (72 – 44) + (86 – 26)

= 32 + 28 + 60 = 120

Required difference = 120 – 110 = 10

10.What was the ratio of total number of traffic police on May 1 and May 3 in the Saket and Lajpat Nagar combined to the total number of traffic police on May 2 and May 4 in the 3 areas combined?

A 15:23
B 231:275
C 92:105
D 25:47
E 145:233

Total number of traffic police on May 1 and May 3 in the Saket and Lajpat Nagar combined

= (68 + 74) + (64 + 84)

= 142 + 148

= 290

Total number of traffic police on May 2 and May 4 in the 3 areas combined

= (88 + 70 + 78) + (72 + 72 + 86)

= 236 + 230

= 466

Required ratio = 290 : 466 = 145 : 233