Data Interpretation for IBPS Clerk Mains 2017(Video Solution): Set- 34

0

Data Interpretation for IBPS Clerk Mains 2017(Video Solution)

Data Interpretation for IBPS Clerk Mains 2017(Video Solution). Welcome to the www.letsstudytogether.co online Quant section. If you are preparing for IBPS PO/Clerk 2017 exam, you will come across a section on Data Interpretation Section. Here we are providing you with Data Interpretation for IBPS Clerk Mains 2017(Video Solution) based on the latest pattern of your daily practice.

This “Data Interpretation for IBPS Clerk Mains 2017(Video Solution)” is also important for other banking exams such as IBPS PO, IBPS Clerk, SBI Clerk, IBPS RRB Officer, IBPS RRB Office Assistant, IBPS SO, SBI SO and other competitive exams.

Data Interpretation for IBPS Clerk Mains 2017(Video Solution)


Directions:(1-5) Study the following caselet and answer the questions.
There are a certain number of people living in different cities viz. P, Q, R, S, T and U. 400 people from city R are above 40 years of age. The number of people whose age is above 40 years from city T is 80% of the people from city R whose age is above 40 years. The number of people whose age is below 40 years from city T is 50% more than the people whose age is above 40 years from city T. The number of people whose age is below 40 years from city Q is 50 more than half the number of people whose age is below 40 years from city T. The number of people whose age is above 40 years from city Q is 30% more than the people whose age is below 40 years from city Q. The total number of people from city Q is equal to the total number of people from city R. The total number of people from city U is 7/3 times the people from city R whose age is below 40 years. The ratio of the number of people above 40 years to the number of people below 40 years in city U is 3: 4. The total number of people above 40 years from all the cities is 1804. The number of people below 40 years from city S is 3/2 times the number of people above 40 years from the same city. The number of people whose age is above 40 years from cities P and S are equal. The number of people below 40 years from city P is 25 less than the number of people from city S below 40 years. Consider that no person from any of the cities is exactly of 40 years.

1.What is the total number of people whose age is below 40 years?
a. 2144
b. 2028
c. 2454
d. 2198
e. 2122

[su_spoiler title=”Show Correct Answers” style=”fancy”]

B. 2028

The number of people whose age is above 40 years from city T = 400*0.8 = 320
The number of people whose age is below 40 years from city T = 320*3/2 = 480
The number of people whose age is below 40 years from city Q = 480/2 + 50 = 290
The number of people whose age is above 40 years from city Q = 290*1.3 = 377
The number of people whose age is above 40 years from city R = (290 + 377) – 400 = 267
The total number of people from city U = 267*7/3 = 623
The number of people whose age is above 40 years from city U = 623*3/7 = 267
The number of people whose age is below 40 years from city U = 623*4/7 = 356
The number of people whose age is above 40 years from city P and S = 1804 – 377 – 400 – 320 -267 = 440
Number of people whose age is above 40 from city P = 440/2 = 220
Number of people whose age is above 40 from city S = 220
The number of people below 40 years from city S = 220*3/2 = 330
The number of people below 40 years from city P = 330 – 25 = 305

Total number of people whose age is below 40 years = 2028

[/su_spoiler]

2.What is the ratio of the number of people below 40 years to the number of people above 40 years from city P?
a. 1:3
b. 40:53
c. 57:71
d. 61:44
e. 59:40

[su_spoiler title=”Show Correct Answers” style=”fancy”]

D. 61:44

The number of people whose age is above 40 years from city T = 400*0.8 = 320
The number of people whose age is below 40 years from city T = 320*3/2 = 480
The number of people whose age is below 40 years from city Q = 480/2 + 50 = 290
The number of people whose age is above 40 years from city Q = 290*1.3 = 377
The number of people whose age is above 40 years from city R = (290 + 377) – 400 = 267
The total number of people from city U = 267*7/3 = 623
The number of people whose age is above 40 years from city U = 623*3/7 = 267
The number of people whose age is below 40 years from city U = 623*4/7 = 356
The number of people whose age is above 40 years from city P and S = 1804 – 377 – 400 – 320 -267 = 440
Number of people whose age is above 40 from city P = 440/2 = 220
Number of people whose age is above 40 from city S = 220
The number of people below 40 years from city S = 220*3/2 = 330
The number of people below 40 years from city P = 330 – 25 = 305

Number of people below 40 years from city P = 305
Number of people above 40 years from city P = 220
Required ratio = 305: 220 = 61: 44

[/su_spoiler]

3.What percentage of the total number of people who are below 40 years of age is from R?
a. 40.02%
b. 46.51%
c. 13.16%
d. 27.84%
e. 34.75%

[su_spoiler title=”Show Correct Answers” style=”fancy”]

C. 13.16%

The number of people whose age is above 40 years from city T = 400*0.8 = 320
The number of people whose age is below 40 years from city T = 320*3/2 = 480
The number of people whose age is below 40 years from city Q = 480/2 + 50 = 290
The number of people whose age is above 40 years from city Q = 290*1.3 = 377
The number of people whose age is above 40 years from city R = (290 + 377) – 400 = 267
The total number of people from city U = 267*7/3 = 623
The number of people whose age is above 40 years from city U = 623*3/7 = 267
The number of people whose age is below 40 years from city U = 623*4/7 = 356
The number of people whose age is above 40 years from city P and S = 1804 – 377 – 400 – 320 -267 = 440
Number of people whose age is above 40 from city P = 440/2 = 220
Number of people whose age is above 40 from city S = 220
The number of people below 40 years from city S = 220*3/2 = 330
The number of people below 40 years from city P = 330 – 25 = 305

Total number of people below 40 years of age = 2028
Total number of people below 40 years of age who are from R = 267
Required percentage = 267*100/2028 = 13.16%

[/su_spoiler]

4.If 45% of the people from city T who are above 40 years are males and 65% of the total number of people from city T are males, then the number of females from city T who are below 40 years of age will be?
a. 104
b. 238
c. 562
d. 330
e. None of these

[su_spoiler title=”Show Correct Answers” style=”fancy”]

A. 104

The number of people whose age is above 40 years from city T = 400*0.8 = 320
The number of people whose age is below 40 years from city T = 320*3/2 = 480
The number of people whose age is below 40 years from city Q = 480/2 + 50 = 290
The number of people whose age is above 40 years from city Q = 290*1.3 = 377
The number of people whose age is above 40 years from city R = (290 + 377) – 400 = 267
The total number of people from city U = 267*7/3 = 623
The number of people whose age is above 40 years from city U = 623*3/7 = 267
The number of people whose age is below 40 years from city U = 623*4/7 = 356
The number of people whose age is above 40 years from city P and S = 1804 – 377 – 400 – 320 -267 = 440
Number of people whose age is above 40 from city P = 440/2 = 220
Number of people whose age is above 40 from city S = 220
The number of people below 40 years from city S = 220*3/2 = 330
The number of people below 40 years from city P = 330 – 25 = 305

Number of people from city T who are above 40 years of age = 320
Number of people from city T who are below 40 years of age = 480
Number of males above 40 years of age = 320×0.45 = 144
Total number of males from city T = 800×0.65 = 520
Number of males who are below 40 years of age in city T = 520 – 144 = 376
Number of females below 40 years of age in city T = 480 – 376 = 104

[/su_spoiler]

5.By what percentage is the number of people from all the given cities below 40 years of age greater than the total number of people from all the cities above 40 years of age?
a. 35.67%
b. 12.42%
c. 29.86%
d. 44.78%
e. 33.79%

[su_spoiler title=”Show Correct Answers” style=”fancy”]

B. 12.42%

The number of people whose age is above 40 years from city T = 400*0.8 = 320
The number of people whose age is below 40 years from city T = 320*3/2 = 480
The number of people whose age is below 40 years from city Q = 480/2 + 50 = 290
The number of people whose age is above 40 years from city Q = 290*1.3 = 377
The number of people whose age is above 40 years from city R = (290 + 377) – 400 = 267
The total number of people from city U = 267*7/3 = 623
The number of people whose age is above 40 years from city U = 623*3/7 = 267
The number of people whose age is below 40 years from city U = 623*4/7 = 356
The number of people whose age is above 40 years from city P and S = 1804 – 377 – 400 – 320 -267 = 440
Number of people whose age is above 40 from city P = 440/2 = 220
Number of people whose age is above 40 from city S = 220
The number of people below 40 years from city S = 220*3/2 = 330
The number of people below 40 years from city P = 330 – 25 = 305

Number of people below 40 years of age = 2028
Number of people above 40 years of age = 1804
Therefore, required percentage = 12.42%

[/su_spoiler]

Directions:(6-10) Study the graph carefully and answer the questions.
The bar-graph given below depicts the production (in tons) of different food grains for the year 2011, 2012 and 2013.

6.What is the percentage increase in the production of Wheat in 2012 with respect to 2011?
a. 40%
b. 27.4%
c. 44%
d. 32%
e. 53%

[su_spoiler title=”Show Correct Answers” style=”fancy”]

C. 44%

[/su_spoiler]

7.What is the difference between the amount of Tea and Maize produced over the three year period?
a. 633 tons
b. 580 tons
c. 660 tons
d. 842 tons
e. 310 tons

[su_spoiler title=”Show Correct Answers” style=”fancy”]

A. 633 tons

From the graph we get,
Amount of Tea produced in 2011 = 3200 tons
Amount of Tea produced in 2012 = 4585 tons
Amount of Tea produced in 2013 = 5482 tons
Total amount of Tea produced over the three year period = 3200 + 4585 + 5482 = 13267 tons
Amount of Maize produced in 2011 = 3850 tons
Amount of Maize produced in 2012 = 4850 tons
Amount of Maize produced in 2013 = 5200 tons
Total amount of Maize produced over the three year period = 3850 + 4850 + 5200 = 13900 tons
Therefore, difference in the amount of Tea and Maize produced over the three year period = 13900 – 13267 = 633 tons

[/su_spoiler]

8.In 2013, 80% of the Sugar produced, 75% of the Maize produced and 40% of the Corn produced were sold. Find the total amount of Sugar, Maize and Corn that were unsold in 2013.
a. 6084 tons
b. 5825 tons
c. 10096 tons
d. 4731 tons
e. 8008 tons

[su_spoiler title=”Show Correct Answers” style=”fancy”]

A. 6084 tons

From the graph we get,
Amount of Sugar produced in 2013 = 4510 tons
Amount of Sugar sold in 2013 = 80% of 4510= 3608 tons
So, amount of Sugar unsold in 2013 = 4510 – 3608 = 902 tons
Amount of Maize produced in 2013 = 5200 tons
So, amount of Maize unsold in 2013 = 25% of 5200= 1300 tons
Amount of Corn produced in 2013 = 6470 tons
Amount of Corn unsold in 2013 = 60% of 6470 = 3882 tons
Therefore, amount of Sugar, Maize and Corn = 902 + 1300 + 3882 = 6084 tons

[/su_spoiler]

9.If the cost of producing Rice in 2012 is Rs. 20/ton and only 80% of the amount produced was sold at Rs.25/ ton then, find the profit/loss percentage of the farmer.
a. 17% profit
b. 23% loss
c. 15% loss
d. 10% profit
e. No profit, no loss

[su_spoiler title=”Show Correct Answers” style=”fancy”]

E. No profit, no loss

From the graph we get,
Amount of Rice produced in 2012 = 3955 tons
Total cost of production = 3955 × 20 = Rs. 79100
Amount of Rice sold in 2012 = 80% of 3995 = 3164 tons
Amount earned by the farmer by selling the given amount of Rice = 25×3164 = Rs. 79100
So, profit/loss of farmer = 79100 – 79100 = Rs. 0

[/su_spoiler]

10.What is the total amount of food grains produced over the three year period?
a. 54268 tons
b. 107253 tons
c. 69301 tons
d. 76660 tons
e. 85627 tons

[su_spoiler title=”Show Correct Answers” style=”fancy”]

D. 76660 tons

From the graph we get,
Amount of food grains produced in 2011 = 2500 + 2980 + 3200 + 2450 + 3850 + 4510 = 19490 tons
Amount of food grains produced in 2012 = 3600 + 3955 + 4585 + 3850 + 4850 + 5980 = 26820 tons
Amount of food grains produced in 2013 = 4587 + 4101 + 5482 + 4510 + 5200 + 6470 = 30350 tons
Therefore, total amount of food grains produced over three year period = 76660 tons

[/su_spoiler]

100 Data Interpretation Questions & Answers for IBPS Clerk 2017: High Level (Download Now)

Detailed Video Solution :- Click Here

Monthly Current Affairs in PDF November 2017

Don’t forget to share LST special Monthly Current Affairs in PDF: November 2017 to your friends.


https://web.telegram.org/#/im?p=@letsstudytogether

For more details click here 

Thank you, all the best. and let’s study together.

Learn Better, Do better, Be better

Quantitative Aptitude book For Banking and Insurance Exams